ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Spotkanie z błogosławionymi

W ramach wieczoru patriotycznego spotkaliśmy się z błogosławionymi wychowankami naszej Alma Mater. Klerycy (Łukasz Michalczyk i Krzysztof Kwieciński) wcielili się w postacie: bł. ks. Antoniego Rewery i bł. ks. Władysława Miegonia, którzy wspominali swoją posługę w czasie II RP i II Wojny Światowej (ks. Rewera w Sandomierzu, a ks. Migoń w Gdyni i na Westerplatte). Włączyliśmy się także w śpiew utworów patriotycznych, również z czasów powstania listopadowego i styczniowego, a ponadto weszliśmy w skórę Powstańca Warszawskiego, dzięki wierszowi K. K. Baczyńskiego Rodzicom, który zarecytował kl. Tomasz Kluk. Muzykę na żywo wykonał dk. Piotr Żurawski. Na koniec wszyscy odśpiewaliśmy Rotę.
Ks. Rektor w podsumowującym słowie podkreślił, że właśnie tacy błogosławieni kapłani powinni być dla nas wzorami tu w seminarium i później w kapłaństwie. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i naszym przodkom, że możemy dziś żyć w wolnej Polsce.

Tak nam dopomóż Bóg

Czy historii trzeba uczyć w szkole? Tak, trzeba, bo inaczej powtórzy się na naszych oczach. Święto Niepodległości przywodzi na myśl typowo jesienny chłód, mgliste poranki, ale i powiewające swobodnie biało-czerwone flagi, a przede wszystkim poczucie przynależności do czego większego - do Narodu, który przekracza nasze tu i teraz. Również i my jako wspólnota seminaryjna włączyliśmy się w obchody 11 listopada, przede wszystkim biorąc udział w Mszy Świętej wraz z ks. bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i włodarzami miasta, a także przedstawicielami władz rządowych, modląc się w intencji Polski i Sandomierza.
Ks. Biskup podkreślał w kazaniu, abyśmy nie tylko zatrzymywali się w nostalgicznym wspominaniu przeszłości i składaniu wieńców, choć to też ważne, ale odważnie szli na przód, bo przecież jutro też jest dzień i od nas zależy jak będzie wyglądała nasza codzienność. Podniosłego charakteru dzisiejszej uroczystości dodały: oddział Wojska Polskiego w pełnym rynsztunku, liczne poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół, rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, chór katedralny i licznie zebrani wierni. 

Dawać świadectwo Chrystusowi

Dzień 5 listopada był jednym z najradośniejszych w naszej wspólnocie, a to dlatego, że jeden z naszych braci - Krzysztof Kwieciński z III roku przeżywał swoje obłóczyny - od tej pory ma prawo nosić strój duchowny, a 3 braci z V roku: Albert Bujak, Mateusz Rogoziński i Jan Siudak zostali włączeni w grono kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Mszy Świętej przewodniczył Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który w homilii podkreślał, aby każda godność, która jest przyjmowana, była wezwaniem do jeszcze gorliwszej służby i przylgnięcia do Chrystusa.
W uroczystości uczestniczyły członkowie rodzin naszych braci, krewni, przyjaciele i zaproszeni goście.
Wydarzenie to napawa radością całą naszą wspólnotę, już teraz "kibicujemy" braciom z II roku, aby za rok mogli również cieszyć się noszeniem sutanny, a wszyscy abyśmy formowali na się na kapłanów według Serca Jezusowego.

Duchowa świątynia

U początku listopada spotkaliśmy się w katedrze w dniu modlitw o świętość kapłanów. Adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Jacek Beksiński - wieloletni Ojciec duchowny kleryków, egzorcysta, który do dzisiaj jest spowiednikiem seminaryjnym. Mszę świętą sprawował ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, porównał wspólnotę kapłańską do korzeni drzewa, których nie widać, ale które są ze sobą połączone, dając w rezultacie podporę drzewu. Pasterz naszej diecezji zachęcał przy tym, abyśmy byli wierni w małych rzeczach, gdyż są one jak drobne cegły, z których z czasem powstaną najpiękniejsze gmachy. Potrzebne jest jednak wiele kamieni na fundamenty, których nie dostrzegamy, mimo to nie sposób wyobrazić sobie budowli bez porządnego fundamentu. Na zakończenie odmówiliśmy akt poświęcenia kapłanów Matce Bożej. 

Życie zmienia się, a nie kończy...

Ta parafraza słów z prefacji Mszy św. za zmarłych często przytaczana jest w listopadowe dni. Trzeciego dnia tego miesiąca, modliliśmy się za zmarłych, którzy tworzyli nasze Seminarium przed nami, tj. za rektorów, przełożonych, profesorów, siostry zakonne, diakonów, alumnów, pracowników świeckich. Ks. wicerektor Paweł Lasek, powiedział: jeśli umrzemy za nim umrzemy, to nie umrzemy, gdy umrzemy - za życia możemy powoli obumierać ze swojego egoizmu, pychy, zachcianek, a żyć dla Boga i innych, a to sprawi, że kiedy przyjdzie czas rozstania się z domem doczesnej pielgrzymki,  będziemy gotowi na życie w społeczności świętych w niebie.
Prośmy, aby Bóg dozwolił zmarłym oglądać Jego oblicze, a nas kiedyś przyłączył do grona zbawionych.

2022-11-02

Modlitwa za zmarłych biskupów i kapłanów

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie

 2 listopada w bazylice katedralnej modliliśmy się w intencji zmarłych biskupów i kałanów naszej diecezji. Mszy św. przewodniczył Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Po Mszy św. ks. biskup wraz z kapłanami udał się do krypt, by tam odmówić modlitwę o radość życia wiecznego dla biskupów i kapłanów naszej diecezji.

Bóg z nami

W dniach 26-29 października przeżywaliśmy rekolekcje jesienne, które poprowadził ks. Wojciech Janyga ze wspólnoty Emmanuel. W swoich naukach kaznodzieja zwracał raz po raz uwagę na adorację Najświętszego Sakramentu, z której wypływa radość i pokój - fundamenty przyszłej ewangelizacji. Prowadzący dawał nam również wskazówki dotyczące życia wspólnotowego; często odwołując się do Osoby i czynu kard. Karola Wojtyły wskazywał, że dojrzałymi postawami w życiu wspólnym są: komunia i konfrontacja - umiejętność bycia sobą i wyrażania własnego zdania z poszanowaniem drugiego. Barwny, bogaty w porównania i obrazowy język jak np. nie dajcie się zatrzasnąć w klatce rozumu; jesteście dla świata jak obiekty z katolickiego skansenu; Msza, modlitwy, znowu Msza - i ta pralka automatyczna chodzi i chodzi... pomagał odnaleźć bezbłędnie siebie w tym, co chciał nam przekazać rekolekcjonista. Jednym z kluczowych punktów refleksji księdza Wojciecha były pragnienia - to czego my naprawdę chcemy, oczekujemy od Boga, co nam naprawdę w duszy gra, podkreślał abyśmy byli odważni i gorliwi w spełnianiu zadania powierzonego nam od Boga, bo inaczej staniemy się karykaturami siebie. Ks. Wojciech kładł również nacisk na istotną prawdę, że każdy z nas ochrzczonych jest Dzieckiem Boga, Synem Króla i stąd właśnie wypływa nasza nieskończona godność; zachęcał nas przy tym, abyśmy tą prawdą sycili się, rozważając jak wiele ona znaczy. Wielu z nas spędziło długie godziny na adoracji Najświętszego Sakramentu, także nocnej, a długopisy w kaplicy paliły się w rękach, aby zapisać złote myśli krasomówcy. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za rekolekcje; prosimy przy tym o modlitwę w intencji dobrych owoców tego czasu i ks. Wojciecha.

Nasi na podium

W kolejnych, XI już Mistrzostwach Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Krakowie, nasza reprezentacja zdobyła zaszczytne trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Po emocjonującym starciu z Franciszkanami udało się zakończyć mecz 3:1 w setach na korzyść drużyny z miasta Ojca Mateusza. Mamy nadzieję, że siatkarski zapał nie wystygnie i tym bardziej będziemy grać w siatkę przez cały rok akademicki. 

Oto za chwilę

W połowie października rozpoczęła się kolejna edycja Szkoły Ceremoniarza i Lektora w WSD w Sandomierzu. W tym roku inauguracyjne spotkanie obejmowało: część teoretyczną, Mszę Świętą, agapę i spotkanie formacyjno-modlitewne. Jak mówił św. Dominik Savio: Tu, na ziemi, świętość polega na tym, aby stale być radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki. Życzymy więc wiele pogody ducha ministrantom z naszej diecezji w pełnieniu służby przy ołtarzu.

Okryty chwałą pokory

Odpusty kojarzą się nam z kramarzami, słodkim aromatem różnych słodkości porozstawianych na stoiskach, mnóstwem ludzi i uroczystą, podniosłą Mszą Świętą. Nie inaczej było 9. października w Sandomierzu, gdzie obchodziliśmy odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka. Mimo, że jest to dość odległa chronologicznie postać (żył w XIII w.), to nie stanowi przeszkody, abyśmy mogli od Mistrza Wincentego uczyć się dzisiaj.
Po modlitwie ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza w kościele seminaryjnym, przeszliśmy z relikwiami bł. Patrona w uroczystej procesji ulicami naszego miasta. Po dotarciu do katedry, uczestniczyliśmy w Mszy Świętej odpustowej, której przewodniczył ks. bp Ordynariusz, a kazanie wygłosił ks. dr Jacek Marchewka - proboszcz sandomierskiej katedry. Kaznodzieja zachęcał, abyśmy w naszych środowiskach dzieli się swoimi darami - podobnie jak Mistrz Wincenty myśleli najpierw o służbie, potem o zaszczytach. Na zakończenie Eucharystii odśpiewaliśmy Te Deum, a ks. biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Uroczystość uświetnili licznie zebrani księża prałaci i kanonicy Kapituły Katedralnej, przedstawiciele Kapituł ościennych diecezji, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, władze oświatowe, rycerstwo sandomierskie, chór katedralny i licznie zebrani wierni. 

« 1
...
7 8 9 10 11 12 13
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net