ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Troska o powołania

Troska o rodzące się powołania kapłańskie jest naszą wspólną, chrześcijańską powinnością. Chrystus zaprasza nas wszystkich do modlitwy do Pana, aby posłał robotników na swoje żniwo (Mt 9,38; Łk 10,2). Zachęcamy zatem do modlitwy i postu, a także ukazywania na co dzień w naszych środowiskach pozytywnego obrazu powołania kapłańskiego.

Każdy ma swoje powołanie: do bycia w związku, bycia samotnym, życia w kapłaństwie... każdy do czegoś innego. W rozeznaniu powołania trzeba się modlić i pytać. Warto mieć dobrych przyjaciół, kogoś kto potrafi podzielić nasze troski i nam doradzić; prawdziwie szczerego człowieka, który popatrzy na nas z dystansu i może nam w tym pomóc i podpowiedzieć. Rozeznających głos Chrystusowego wezwania do posługi kapłańskiej zapraszamy do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Jeszcze raz wszystkich zachęcamy do modlitwy: Boże miłosierny, daj Kościołowi swemu wielu gorliwych i świętych kapłanów! Wybierz i powołaj ich sam spośród ludu swego, aby żaden niepowołany między nimi się nie znalazł, a żaden powołany przez Ciebie nie został pominięty! Kształtuj ich sam łaską Ducha Świętego, jak niegdyś przysposobiłeś przez Niego Apostołów. Niech prawdę Twoją i Twoje nakazy głoszą słowem, przykładem i życiem! Niech pracują w Twojej winnicy bez znużenia, oczekując w pokorze wysiłków swej pracy tylko od Ciebie i nie szukają niczego prócz twojej chwały! Wzbudź na nowo w Kościele swego Ducha, którego wylałeś na Apostołów.

Wszelkie potrzebne informacje uzyskać można osobiście w Seminarium, a także:

telefonicznie: +48 511 413 002

lub drogą mailową: ks.rafal.kulaga@diecezjasandomierska.pl

oraz na naszej stronie http://wsdsandomierz.pl/warunki-przyjecia


ks. Rafał Kułaga, Rektor WSD

 

 


Egzamin wstępny /II tura/ - 11 września /poniedziałek/ 2017 r., godz. 10.00


Rekolekcje kapłańskie - Zaproszenie

Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu zaprasza na Rekolekcje kapłańskie:

 

             23-25 sierpnia /środa-piątek/ 2017 r. 

prowadzi Ks. Artur Godnarski /Wspólnota św. Tymoteusza w Gubinie/

 

Rozpoczęcie o godz. 10.00

 

Nowi Alumni

 
 
11 lipca odbyła się I tura egzaminu wstępnego dla kandydatów, którzy pragną wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu i rozpocząć drogę prowadzącą do przyjęcia święceń kapłańskich. Kandydaci wykazali się wiedzą z zakresu teologii dogmatycznej, teologii moralnej oraz historii Kościoła. 
 
 
    Po rozpatrzeniu podań o przyjęcie oraz uwzględnieniu wyników egzaminu, na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2017/2018, zostali przyjęci:

Karol Bartłomiej HEDA, par. św. Franciszka z Asyżu w Nietulisku Dużym

Arkadiusz KRASOWSKI, par. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim

Dawid Maksymilian ŁYKO, par. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Łętowni

Mateusz WERMIŃSKI, par. Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach

Dawid WIECZOREK, par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu

  
  Prosimy o modlitwę w ich intencji.
 
 
 Rejestracja elektroniczna – KUL, Kierunek Teologia kurs „A” WSD SANDOMIERZ do 7 września
(przed rejestracją na Uniwersytecie kandydat zgłasza się najpierw do Rektoratu WSD w Sandomierzu)
Druga tura egzaminów wstępnych odbędzie się 11 września /poniedziałek/ o godz. 10.00.
 

                  

Rekolekcje Kapłańskie

W dniach 26-28 czerwca w naszym seminarium odbywała się  I tura corocznych Rekolekcji kapłańskich. Rekolekcje prowadził O. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap. Ojciec rekolekcjonista mówił o znaczeniu wiary, nadziei i miłości w kapłańskim życiu. Wszystkim kapłanom, którzy przeżywali rekolekcje życzymy wielu łask oraz opieki Matki Bożej.

Wakacje

24 czerwca o godzinie 7.00 w naszym kościele seminaryjnym była celebrowana Msza święta na zakończenie roku akademickiego. Eucharystii przewodniczył ks. dr Rafał Kułaga, Rektor naszego seminarium. Była to także okazja, by złożyć życzenia dla ks. dr Pawła Laska - wykładowcy Pisma świętego w naszym seminarium, a także dla ks. dr Piotra Tylca, który w naszej wspólnocie pełni funkcję prefekta, gdyż będą oni w najbliższych dniach obchodzić swoje imieniny. W homilii ks. dr Paweł Lasek polecił nam byśmy własnym życiem świadczyli o Jezusie oraz by Biblii nie traktować jak zwykłą książkę, lecz jako Słowo Boże. Po Mszy świętej nasza wspólnota udała się na zasłużone wakacje, które pozwolą nam nabrać sił na kolejny rok formacji.
Pamiętajmy o tym, iż wakacje to czas odpoczynku, ale nie należy w tym czasie zapominać o Panu Bogu. Polecamy się waszej modlitwie na czas wakacji i życzymy wszystkim, aby czas wakacji był czasem zbliżenia się do Boga i wzrostu duchowego w waszym życiu.

Msza święta prymicyjna

We wtorek 20 czerwca księża Neoprezbiterzy odprawili swoją pierwszą Mszę świętą w naszym kościele seminaryjnym. Mszy świętej przewodniczył ks. Bartłomiej Wilk. Homilię wygłosił ks. Leon Siwecki, wykładowca naszego seminarium. Na zakończenie Mszy świętej księża Neoprezbiterzy udzielili błogosławieństwa prymicyjnego księżom profesorom, alumnom i wszystkim zebranym w naszym kościele. Nowo wyświęceni kapłani proszą o modlitwę w ich intencji.

Święcenia prezbiteratu

19 czerwca 2017 roku, w 32. rocznicę święceń kapłańskich Ks. Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, czterech diakonów naszej diecezji przyjęło z jego rąk święcenia kapłańskie. To uroczyste wydarzenie poprzedziły rekolekcje na Świętym Krzyżu, które poprowadził Ojciec duchowny ks. Mariusz Piotrowski. W homilii Biskup Ordynariusz uwrażliwiał księży neoprezbiterów na różne sytuacje i przykrości, jakie mogą ich spotkać w życiu kapłańskim podkreślając, że z Chrystusem wszystko można przezwyciężyć. Zachęcał ich do bliskości z Chrystusem i z ludźmi, aby tworzyli jedność.
Neoprezbiterzy Kościoła sandomierskiego to:
 
  
 
  1. ks. Krzysztof Dzierżak, z parafii św. Tomasza apostoła i św. Stanisława biskupa i męczennika w Piotrawinie, arch. Lubelska
  2. ks. Paweł Surowiec, z parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim
  3. ks. Bartłomiej Wilk, z parafii św. Wojciecha w Grębowie
  4. ks. Tomasz Zych, z parafii św. Jana Chrzciciela w Skotnikach

Nowi kapłani dostali także nominacje na parafie, gdzie z ochotą i oddaniem podejmą pracę duszpasterską. Polecamy nowych kapłanów w naszych modlitwach.

400. lecie Pustelni

17 czerwca świętowaliśmy 400. lecie Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Ten pokamedulski klasztor przenika cisza, która co roku przyciąga wielu pielgrzymów, chcących zakosztować duchowej odnowy. Mszy św. przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary - kard. Gerhard Ludwig Müller. Podczas trwającego Roku Jubileuszowego w Rytwianach przygotowano wiele wydarzeń związanych z dziedzictwem kulturowym i modlitewnym tego miejsca. Dla nas była to szczególna uroczystość, gdyż była ona połączona z pielgrzymką na zakończenie roku akademickiego. Wieczorem odbył się koncert "Jednego serca, jednego ducha", w którym uczestniczyli alumni z naszej wspólnoty. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za to, że pomimo złej pogody pozwolił nam na nowo odkryć to miejsce i umocnił nas duchowo.

Boże Ciało

15 czerwca nasza wspólnota uczestniczyła w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. O godzinie 9.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył ksiądz Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. Homilię wygłosił ks. Marek Kuliński, który w naszej wspólnocie pełni rolę jednego z naszych spowiedników. Po Mszy świętej odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, w której uczestniczyło tysiące wiernych. Ostatni ołtarz, jak co roku, został przygotowany przed naszym kościołem seminaryjnym. Na zakończenie procesji ks. bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcał nas, abyśmy żyli w jedności z Bogiem i z ludźmi oraz byśmy starali się unikać niepotrzebnych sporów.

Janie Pawle, teraz przyjdź

12 czerwca obchodziliśmy 18 rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu. Jak co roku do Sandomierza przybyli uczniowie ze szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II.
Obchody rozpoczęła Msza św. w naszym kościele seminaryjnym pod przewodnictwem Rektora WSD ks. dr Rafała Kułagi. Na zakończenie Mszy św. słowo do uczniów, którzy przybyli wraz ze dyrektorami, wychowawcami i nauczycielami wygłosił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.
Po Mszy św. nasi goście udali się na wirydarz, gdzie zespół "Trio z Rio" zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy. Następnie wszyscy udali się do refektarza kleryckiego, gdzie czekał na nich smaczny obiad. Uczniowie swoje obchody zakończyli na sandomierskich błoniach przy pomniku św. Jana Pawła II.
Nasza wspólnota uczestniczyła także w wieczornej Mszy św. w bazylice katedralnej. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się wraz z mieszkańcami Sandomierza na błonia, śpiewając litanię do Serca Pana Jezusa. Przy pomniku św. Jana Pawła II odmówiliśmy litanię do św. Jana Pawła II. Wspólną modlitwę zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

1 2 3 4
...
22 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net